nasze-muzyczne-zrodelko2021

Młodzi muzykanci z Dzwoli zwycięzcami konkursu „Nasze Muzyczne Źródełko”

28 listopada na antenie Polskiego Radia Dzieciom poznaliśmy laureatów drugiej edycji konkursu „Nasze Muzyczne Źródełko” dla dzieci i młodzieży grających muzykę ludową. W kategorii rodzinna/zespołowa wygrali Wiktoria i Michał Małkowie z Dzwoli, podopieczni Szkoły Suki Biłgorajskiej. W konkursie wzięło udział ponad stu wykonawców z całej Polski.

Nagrodą jest udział w koncercie zorganizowanym przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej oraz Polskie Radio Dzieciom, który zostanie zrealizowany po ustabilizowaniu sytuacji epidemicznej wywołanej COVID-19.

* fot. Krzysztof Wasilczyk
* fot. Krzysztof Wasilczyk

Kapela Małków czyli Wiktoria (lat 12) i Michał (lat 9) Małkowie – siostra i brat. Mieszkają w Dzwoli. Pochodzą z muzykalnej rodziny. Wiktoria gra na skrzypcach od 5 roku życia. Ich pradziadek od strony mamy Jan Kufera z Kocudzy był znanym i wziętym skrzypkiem w okolicy. Jego melodie gra m.in. Stanisław Głaz z Dzwoli. Kolejnym skrzypkiem w rodzinie był ich drugi pradziadek (od strony taty) Michał Góra z Dzwoli, który grywał razem z Janem Kuferą.

Wiktoria i Michał muzykują w typowym dla regionu janowskiego składzie instrumentalnym: skrzypce i bębenek sitkowy. Uczęszczają na lekcje gry muzyki ludowej prowadzone przez Fundację Stara Droga wraz z Ośrodkiem Kultury w Kocudzy w ramach Szkoły Suki Biłgorajskiej, gdzie pod okiem Krzysztofa Butryna poznają tradycyjny miejscowy repertuar i uczą się dawnego stylu gry.

Lubią grać i śpiewać. Często występują na szkolnych i rodzinnych uroczystościach. W roku 2021 zdobyli II Nagrodę na 55. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w kategorii Mistrz-uczeń, jak również nagrodę na X Międzypowiatowym Przeglądzie Twórczości Lokalnej w Potoku Stanach. Wiktoria i Michał mają jeszcze młodszych braci, którzy miejmy nadzieję, w przyszłości zasilą szeregi rodzinnej kapeli.

Więcej na:

https://www.polskieradio.pl/377,Radiowe-Centrum-Kultury-Ludowej/9512,Nasze-Muzyczne-

Zrodelko-2021/
www.sukabilgorajska.pl/mistrz-tradycji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>