fot. Mateusz Borny

SZKOŁA SUKI BIŁGORAJSKIEJ / ROZTOCZAŃSKA SZKOŁA TRADYCJI

Zapraszamy dzieci i młodzież na bezpłatne regularne lekcji gry na skrzypcach, suce biłgorajskiej, basach i bębenku obręczowym.

Zajęcia mają na celu naukę melodii ludowych oraz dawnego stylu gry z okolic Janowa Lubelskiego, Goraja i Turobina (Roztocze Zachodnie).

Obecnie prowadzimy zajęcia w czterech miejscowościach:
1) Janów Lubelski (Janowski Ośrodek Kultury)
2) Modliborzyce (Gminny Ośrodek Kultury)
3) Kocudza (Gminna Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury)
4) Czernięcin (Szkoła Podstawowa im. Szymona Szymonowicza)

Lekcje gry skierowane są głównie do dzieci jak i młodzieży (od 9 lat), mieszkańców powiatu janowskiego i biłgorajskiego, skąd ta muzyka się wywodzi.

O warsztatach

W trakcie zajęć uczestnicy uczą się dawnego lokalnego stylu gry bazując na rodzimym repertuarze: są to typowe dla naszego regionu oberki, podróżniaki, krowiarze, polki z takich miejscowości jak: Janów Lubelski, Dzwola, Kocudza, Zdziłowice, Godziszów, Biała, Stojeszyn (pow. janowski), Gródki, Załawcze, Turobin, Radzięcin (pow. biłgorajski). Sposób nauki polega na bezpośrednim przekazie Mistrz-uczeń metodą „ze słuchu”, tak jak przez kolejne pokolenia młodsi muzykanci uczyli się od starszych. Metoda ta pozwala pracować na dwóch poziomach jednocześnie: wykonawczym (estetycznym) i emocjonalnym.

Nauka oraz tempo pracy dostosowane są do wieku i możliwości ucznia.

Oprócz praktycznej nauki gry, w ramach zajęć uczestnicy poznają muzyczne tradycje regionu: sylwetki najwybitniejszych muzykantów i śpiewaków regionu, kontekst wykonywania tej muzyki.

fot. Mateusz Borny
fot. Mateusz Borny

Otwarte zajęcia warsztatowe / zajęcia grupowe

Oprócz zajęć indywidualnych odbywają się także zajęcia w grupie, w których uczestniczą wszyscy uczniowie. Podczas tych spotkań pracujemy nad wspólnym brzmieniem, szlifujemy poznany repertuar. Współpraca z innymi muzykami poprzez grę w kapeli uwrażliwia muzycznie, rozwija poczucie rytmu, wyobraźni muzycznej i improwizacji.

* * *

Niniejszy projekt jest pierwszym tego typu działaniem w regionie i jednym z nielicznych w Polsce. Realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Funduszu Promocji Kultury – zadanie „Mistrz tradycji”. Celem projektu jest poznanie i kultywowanie tradycyjnej muzyki instrumentalnej Janowa Lubelskiego i okolic. Lekcje gry odbywają się w ramach nieformalnej Szkoły Suki Biłgorajskiej, która od 2007 roku jako oddolna inicjatywa działa na rzecz edukacji muzycznej młodych ludzi w zakresie muzyki ludowej regionu janowsko-biłgorajskiego. Pierwsza edycja projektu odbyła się w roku 2016 r.  W roku bieżącym kontynuujemy rozpoczętą pracę.

Prowadzący

Koordynacja: Krzysztof Butryn
Prowadzenie zajęć: Zbigniew Butryn, Krzysztof Butryn oraz miejscowi śpiewacy, muzykanci: Janina Chmiel, Stanisław Głaz, Jan Jaworski.
Wsparcie logistyczne i merytoryczne: Marta Graban-Butryn

Terminy

Terminy oraz godziny spotkań są ustalane bezpośrednio z zainteresowanymi osobami.

Projekt trwa od stycznia 2020 do grudnia 2023 r.

Szczegółowe informacje, zapisy

Krzysztof Butryn, tel. 696 06 77 04
info@sukabilgorajska.pl

Informacje bieżące znajdują się w kolumnie po prawej stronie

Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Podziękowania

Dziękujemy za pomoc, zaangażowanie i przychylność dyrektorowi Andrzejowi Rządowi i pani Krystynie Wójcik (Gminny Ośrodek Kultury  Modliborzycach), dyrektorowi Łukaszowi Drewniakowi  i pani Lidii Tryce i (Janowski Ośrodek Kultury), dyrektorowi Tomaszowi Jaszkowi z Gminnej Biblioteki Publicznej i Ośrodka Kultury w Dzwoli, pani Małgorzacie Sikorze dyrektor Szkoły Podstawowej im. Szymona Szymonowicza w Czernięcinie Głównym.

Organizator

Fundacja Stara Droga
Szkoła Suki Biłgorajskiej

Współpraca

Janowski Ośrodek Kultury w Janowie Lubelskim
Gminny Ośrodek Kultury w Modliborzycach
Gminna Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury z/s w Dzwoli
Szkoła Podstawowa im. Szymona Szymonowicza w Czernięcinie Głównym

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Funduszu Promocji Kultury.

mkidn-logo-nowe_www

Galeria

plakat_janow

 

plakat_janow

 

plakat_janow

 

plakat_czerniecin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>