Obrazki

DZIEWCZYNY Z KOCUDZY FINALISTKAMI KONKURSU „NASZE MUZYCZNE ŹRÓDEŁKO”

Jesteśmy w finale konkursu NASZE MUZYCZNE ŹRÓDEŁKO, organizowanego przez Polskie Radio!!!

Lena, Magda, Natalia i Gabrysia,  dziewczyny z Kocudzy, które uczęszczają na nasze zajęcia pięknie wyśpiewały pieśń „Pasła Kasiejka krówki dwie” przy wtórowaniu suk. Teraz możecie na nie oddawać głosy, do czego bardzo zachęcamy! Zwycięzcy wystąpią na galowym koncercie w Polskim Radiu

Głosy oddajemy raz dziennie do 3 grudnia na stronie www.zrodelko.polskieradio.pl

P.S. Podziękowania dla Ireny Krawiec z Jarzębina za przekazanie kocudzkiej pieśni młodemu pokoleniu!

3glosuj-nasze-zrodelko

Regionalne i wojewódzkie eliminacje do Festiwalu w Kazimierzu

Jak to się mówi „dzieje się”. Za nami eliminacje do Ogólnopolskiego Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

W tym roku zaprezentowaliśmy się dość liczną grupą zarówno na etapie regionalnym w Janowie Lubelskim jak i wojewódzkim w Lublinie. W sumie w obydwu przeglądach wystąpiło dziewięcioro uczniów w różnych konfiguracjach instrumentalnych: suka – solo, suka-bębenek, skrzypce-bębenek.

Na kazimierskiej scenie zagrają: Karolina Maksim (suka), Zbigniew Butryn i Paweł Bielak (Mistrz-uczeń), Krzysztof Butryn oraz Wiktoria i Michał Małkowie (Mistrz-uczeń) oraz kapela Butrynów. Cieszymy się, bo dla nas Kazimierz był zawsze ważny!

Poniżej kilka zdjęć z eliminacji:

Mistrz Tradycji 2023 – podsumowanie

Rok 2023, to kolejny rok działalności naszej Szkoły. Dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Roztoczańska Szkoła Tradycji” mogliśmy kontynuować naukę muzyki tradycyjnej dla dzieci i młodzieży.

Od lutego do grudnia prowadziliśmy regularne warsztaty muzyki tradycyjnej dla dzieci i młodzieży z powiatu janowskiego. Lekcje odbywały się w czterech grupach działających przy:
1) Janowskim Ośrodku Kultury w Janowie Lubelskim
2) Gminnym Ośrodku Kultury w Modliborzycach
3) Gminnej Bibliotece Publicznej i Ośrodku Kultury w Kocudzy
4) Szkoła Podstawowa w Czernięcinie

W zajęciach uczestniczyło 17 osób. Były to dzieci i młodzież w wieku od 9 do 18 lat z miejscowości: Janów Lubelski, Modliborzyce, Godziszów, Michałówka, Dzwola, Kocudza, Władysławów, Czernięcin, Turobin.

Osiągnięcia i występy uczniów w 2023 roku:

  • IV Konkurs Polskiego Radia „Nasze Muzyczne Źródełko” – grupa z Kocudzy została finalistą konkursu w kategorii rodzinna/zespół
  • 57. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym:
    I miejsce – Krzysztof Butryn z uczniami: Wiktorią Małek (skrzypce), Michałem Małkiem (bębenek)
    II miejsce – Zbigniew Butryn z Krystianem Koziną (suka biłgorajska)
  • Ponadto uczniowie, uczestnicy warsztatów wzięli udział w Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Lublinie oraz Jarmarku Janowskim.
  • Prezentacja uczniów w Goraju (Jesienna Fura i Koncert do tańca), 1 października
  • Potańcówka w Kocudzy (Kapela Małków), 16 września 2023

plakat_janow

plakat_janowplakat_janowplakat_janow

POTAŃCÓWKA W KOCUDZY Z UDZIAŁEM KAPELI MAŁKÓW

16 września 2023 w Kocudzy odbyło się Międzypokoleniowe spotkanie z tradycją, czyli warsztaty śpiewacze i potańcówka. Do tańca zagrała Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Kapela Małków, Kapela Butrynów, Kapela Rawskich i uczniowie oraz przyjaciele.

Za śpiew obrzędowy i przyśpiewki odpowiadał Zespół Jarzębina. Każdemu z zespołów towarzyszyli uczniowie, co napawa nas optymizmem względem przyszłości muzyki tradycyjnej w tych stronach.

Występ uczniów Szkoły w Goraju

W niedzielę 1 października br. odbyło się muzyczne święto Mistrzów tradycji oraz ich uczniów.

Na zaproszenie Fundacji Piszczałka Zbigniew Butryn w raz z uczniami zaprezentowali się w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju wraz z uczniami z Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Goraju, a także muzykantami z Orkiestry Dęta z Goraja i Kapela Turobińska. Był to cudowny miks doświadczonych muzykantów i młodych adeptów, skrzypce grały naprzemiennie z dęciakami, akordeonami i sukami, a przybyli tancerze nie odpoczywali.

Autorem fotografii jest Krystian Dąbrowski

Sukcesy naszych uczniów na Festiwalu w Kazimierzu

W dniach 22-25 czerwca 2023 r. w Kazimierzu Dolnym odbył się 57. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych Ludowych. Po raz kolejny mogliśmy wziąć w nim udział wraz z młodymi muzykantkami i muzykantami.

W tegorocznej edycji festiwalu, wzięło udział ponad 650 uczestników z całej Polski. Na kazimierskiej scenie zaprezentowało się 31 kapel, 38 zespołów śpiewaczych, 20 solistów instrumentalistów i śpiewaków oraz 30 grup w konkursie „Mistrz i uczeń”.

To jedyne w kraju wydarzenie, które od wielu lat prezentuje twórczość muzyczną artystów ludowych w ich pierwotnym, nieprzetworzonym repertuarze. Od lat niezmiennym celem festiwalu jest przegląd, ocena, dokumentacja i ochrona tradycyjnego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego zachowującego gwarę regionów etnograficznych oraz grę na unikalnych instrumentach ludowych.

Jury oceniając dobór regionalnego repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz poziom artystyczny, przyznało w kategorii Mistrz i uczeń – instrumentaliści:

I miejsce – Krzysztofowi Butrynowi z uczniami: Wiktorią Małek (skrzypce) i Michałem Małkiem (bębenek)
II miejsce – Zbigniewowi Butrynowi z Krystianem Koziną (suka biłgorajska).

W tym roku w Festiwalu, po raz pierwszy jako solistka instrumentalistka wystąpiła Karolina Maksim (suka)/

Gratulujemy młodym!!!

Poznaj swoje muzyczne korzenie! Dołącz do naszych grup muzycznych

Zapraszamy dzieci i młodzież na bezpłatne regularne lekcji gry na skrzypcach, suce kocudzkiej, basach i bębenku obręczowym.

Zajęcia mają na celu naukę melodii ludowych oraz dawnego stylu gry z okolic Janowa Lubelskiego i regionu Roztocza Zachodniego.

Obecnie prowadzimy zajęcia w trzech miejscowościach:
1) Janów Lubelski (Janowski Ośrodek Kultury)
2) Modliborzyce (Gminny Ośrodek Kultury)
3) Kocudza (Ośrodek Kultury)
4) Czernięcin (Szkoła Podstawowa w Czernięcinie)

Lekcje gry skierowane są głównie do dzieci jak i młodzieży (od 9 lat), mieszkańców powiatu janowskiego i biłgorajskiego, skąd ta muzyka się wywodzi.

W programie:
– nauka gry metodą „ze słuch”
– zajęcia indywidualne
– zajęcia grupowe (muzykowanie w kapeli)
– nauka melodii ludowych z regionu janowskiego
– poznawanie historii muzyki regionalnej i sylwetek dawnych muzykantów

Prowadzący

Koordynacja: Krzysztof Butryn
Prowadzenie zajęć: Zbigniew Butryn, Krzysztof Butryn oraz miejscowi śpiewacy, muzykanci: Janina Chmiel, Stanisław Głaz, Jan Jaworski.
Wsparcie logistyczne i merytoryczne: Marta Graban-Butryn

Terminy

Terminy oraz godziny spotkań są ustalane bezpośrednio z zainteresowanymi osobami.

Projekt trwa od stycznia 2021 do grudnia 2023 r.

Szczegółowe informacje, zapisy

Krzysztof Butryn, tel. 696 06 77 04
info@sukabilgorajska.pl

Udział w zajęciach jest bezpłatny.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Funduszu Promocji Kultury.

Młodzi muzykanci z Dzwoli zwycięzcami konkursu „Nasze Muzyczne Źródełko”

28 listopada na antenie Polskiego Radia Dzieciom poznaliśmy laureatów drugiej edycji konkursu „Nasze Muzyczne Źródełko” dla dzieci i młodzieży grających muzykę ludową. W kategorii rodzinna/zespołowa wygrali Wiktoria i Michał Małkowie z Dzwoli, podopieczni Szkoły Suki Biłgorajskiej. W konkursie wzięło udział ponad stu wykonawców z całej Polski.
Czytaj dalej Młodzi muzykanci z Dzwoli zwycięzcami konkursu „Nasze Muzyczne Źródełko”