dzialania

Działalność Szkoły

Od początku swojej działalności Szkoła podejmuje różne inicjatywy mające na celu upowszechnianie muzycznych tradycji Ziemi Janowskiej, współpracując z różnymi instytucjami, organizacjami i firmami. Warto nadmienić, iż nasze działania wynikają z potrzeby serca i zamiłowania do tradycji, a większość z nich realizujemy poprzez pracę wolontariacką. Bez zysków  i dotacji. Dlatego też nieoceniona jest pomoc naszych znajomych, przyjaciół i sympatyków.

LEKCJE GRY

Nauka gry muzyki tradycyjnej na skrzypcach, suce, bębenku i basach, a także śpiewu i tańca. Lekcje skierowane do mieszkańców Janowa Lubelskiego i okolic, maja na celu podtrzymanie i kultywowanie muzycznych tradycji regionu.

Obecnie prowadzimy regularny lekcje gry dla dzieci i młodzieży z powiatu janowskiego w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Mistrz Tradycji.

_DSC5114
fot. Mateusz Borny

FESTIWAL MUZYKI TRADYCYJNEJ „NA ROZSTAJNYCH DROGACH

Od 2011 roku organizujemy letni Festiwal muzyki tradycyjnej „Na rozstajnych drogach”.

Festiwal to wyjątkowe edukacyjno-artystyczne wydarzenie którego celem jest poznawanie i kultywowanie zanikających tradycji muzycznych oraz promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Ziemi Janowskiej. Festiwalowe wydarzenia odbywają się w przestrzeni miejsko-wiejskiej w miejscowościach położonych na Roztoczu Zachodnim i w samym sercu Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. W ramach festiwalu odbywają się koncerty z udziałem autentycznych kapel i muzykantów, a także zespołów inspirujących się muzyka tradycyjną, pokazy filmowe, warsztaty muzyczne, spotkania.
Strona www festiwali: www.festiwal.sukabilgorajska.pl
Czas: lipiec/sierpień

HERODY

Od kilku lat, co roku chodzimy po kolędzie z widowiskiem Herody.
Odwiedzając gospodarzy w tradycyjnych kolędniczych strojach prezentujemy widowisko kolędnicze „przekazane” nam m.in. przez Stanisława Fijałkowskiego przy tym śpiewając i grając. Odwiedzamy liczne miejscowości położone koło Janowa Lubelskiego m.in. Szklarnia, Momoty, Zdziłowice, Kocudza, Dzwola Chrzanów, Wólka Ratajska.
Czas: grudzień każdego roku

KAPELA BOSA NÓŻKA

Przy Szkole Suki Biłgorajskiej działa również Kapela Bosa Nóżka, która powołana została do życia ze względu na najmłodszych. Posiada w repertuarze szereg zabaw, wyliczanek i melodii dla dzieci, a w instrumentarium sukę biłgorajską, skrzypce, basy, bębenki, gwizdki, etc.


Film powstał podczas warsztatów „Tradycja Zabawy” w ramach Akcji Zima „F2-Fajne Ferie” w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin”, Lublin 2013

ROZTOCZAŃSKA SZKOŁA TRADYCJI

Działania realizowane w ramach Szkół Tradycji przy Akademii Kolberga.
www.akademiakolberga.pl/project/roztoczanska-szkola-tradycji/

STRASZNA KAPELA

Nieregularne spotkania, odbywające się zazwyczaj jesienią w Szklarni. Przy dźwiękach muzyki tworzymy „nietypowe” polne strachy – StrachArt…
Czas: jesień – nieregularnie

ŚW. CECYLIA „KOCUDZKA”

Z inicjatywy Szkoły w 2014 roku w ramach Roku Kolberga w Kocudzy postawiona została kapliczka ze św. Cecylią trzymającą w rekach sukę – staropolski instrument ludowy pochodzący z… Kocudzy.

.

WARSZTATY, SPOTKANIA

  • Tabor Lubelski w Szczebrzeszynie / 2010 – prowadzenie warsztatów muzycznych
  • Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych / Janów Lubelski, 2012 – warsztaty budowy bebenka jednostronnego „sitkowego” w ramach projektu Instytutu Muzyki i Tańca.
  • Szkoła Mistrzów Tradycji / Janów Lubelski, Lublin 2011 – warsztaty muzyczne i śpiewacze w ramach projektu Instytutu Muzyki i Tańca.

NAGRODY, WYRÓŻNIENIA, PODZIĘKOWANIA

ZAPRZYJAŹNIONE INSTYTUCJE ORGANIZACJE

Od lat współpracujemy również z licznymi instytucjami kultury oraz organizacjami pozarządowymi i firmami, bez których trudno było by nam funkcjonować. Są to m.in.
– Janowski Ośrodek Kultury
– LGD „Leśny Krąg”
– Wydawnictwo In Crudo
– Stowarzyszenie Twórców Ludowych
– Fundacja Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej
– Ośrodek Edukacji Ekologicznej Lasy Janowskie
– Park Krajobrazowy Lasy Janowski
– Bagienno Bractwo Obserwatorów Przyrody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>